|
|


Pullistus parantaa pelaamistaan << 11.10.2008 >> Pullistus matkasi lauantaina 11. lokakuuta ensimmäiseen vierasotteluunsa Lahteen. Vastustajana oli Kimmo Volley Lahden Urheilutalolla. Kimmo kukistui eräluvuin 0-3 (28-30, 15-25, 19-25). Valmentaja Aki Grekula kertoi, että peli oli kokonaisuutena hyvä. - Vastaanotto oli parasta mitä joukkue on esittänyt. Hyvän vastaanoton seurauksena myös hyökkäyspeli oli tehokasta. Suurimmassa roolissa olivat Jani Niskakangas ja Miikka Räsänen. He onnistuivat vastaanotossa ja hyökkäyksessä erittäin hyvin, Grekula iloitsi.
Niskakankaan suurin vahvuus on juuri ulottuvuus - Jani iski monta kertaa vastustajan torjunnan yli. Tämä onnistui, koska passit tulivat hyvin laitaan ja hän pääsi käyttämään omaa vahvuuttaan. Myös Aatu Suomäki onnistui passipelissä hyvin.
Peli oli koko ajan poikien hallussa. Ensimmäinen erä oli tiukka Pullistuksen joukkueen virheiden ansiosta. Joukkue syötti mm. kolme kertaa omassa eräpallossa verkkoon.
- Keskihyökkäyksissä oli ongelmia, mutta laitapassit olivat parempia kuin viime pelissä Saarijärvellä. Laitahyökkääjät pääsivät hyvin käyttämään vahvuuksiaan. Poikien peli oli mennyt taas viime viikonlopusta hiukan eteenpäin. Joukkue on nuori ja kehittymistä tulee tapahtumaan jatkuvasti, Grekula kertoi. Arto Hyytiäinen
Pullistus kohti uusia haasteita << 24.9.08 >>
Saarijärven Pullistuksen lentopallon miesten joukkue lähtee tulevaan kauteen uusin kujein ja uudistuneella joukkueella. Viime vuonna 2-sarjassa pelannut joukkue pääsi täksi kaudeksi korkeatasoiseen 1-sarjaan. Tuleva sarjakausi on uusi ja haasteellinen seurajohdolle kuin myös osalle pelaajista. Nousu ykköseen tarkoittaa myös nousevia kuluja, joihin haemme paljon tukijoita ympäri maakuntaa. Näkyvyyttä riittää Ruuhka-Suomesta aina keskiseen Suomeen asti kahden joukkueen verran, sillä osa pojista pelaa myös A-poikien SM-sarjaa Pullistuksen joukkueessa. Hartaana toiveena on, että kotipeleissä olisi mahdollisimman paljon kannustajia taputtamassa oman kylän pojille. Valmentaja Aki Grekulalla on käytössään viisi uutta pelaajaa: Mika-Matti Ojala, Aleksi Kaatrasalo, Miikka Räsänen, Joonas Pesonen ja Jari Puura. Seurasta pois lähtijöitä ovat Jyrki Meriruoko, Jaakko Vähälä ja Timo Vaittinen.
Pullistus pelaa 1-sarjaa 2-lohkossa, jossa vastustajiksi tulevat seuraavat joukkueet: Kuortaneen Urheilijat, Lahden Kimmo, Mäntän Valo, Laajasalon Voima, Vihdin Lentopallo, Korson Veto, Viialan A-Volley, Pielaveden Sampo, Savonlinnan East Volley ja Enonkosken Pyrintö. Useimmissa joukkueissa pelaa SM-tason pelaajia mm. Olli Aakula, Nisse Huttunen, Jani Nuolimo, Mika Pyrhönen.
Harjoituspelejä on pelattu SaloVolleyn turnauksessa viisi peliä ja Kyyjärven Kykyä vastaan kolme peliä, joista voitot Pullistukselle olivat 2-1. Muutama harjoituspeli tullaan pelaamaan vielä ennen kauden alkua. Aki Grekulan mukaan pelit ovat menneet ihan hyvin ja odotetun mukaisesti.
Lentopallon miesten ykkössarja Pullistuksen miesjoukkueen osalta käynnistyy 5. lokakuuta klo 17.00 kotiottelulla Saarijärven monitoimihallilla. Uudistunutta Pullistuksen joukkuetta asettuu vastaan Kuortane
Jari Puura ********
 |
|
<< toukokuu 2008 >>
Hurrit kaadettiin! Pullistuksen lentopalloilijoilla ilon hetkiä Ruotsissa.
Poikien valmentaja Aki Grekula: ”Kyseessä oli erittäin suuri turnaus, joka on nyt pelattu 29 kertaa. Ensi vuonna on juhlaturnaus, mihin saimme jo kutsun.”
Miesten 2-sarjassa juuri päättyneellä kaudella pelannut Saarijärven Pullistuksen nuori lentopallojoukkue kävi pelaamassa toissa viikonloppuna voitokkaan turnauksen Ruotsissa.
Turnauksessa oli mukana Ruotsin parhaimpia joukkueita. Samassa alkulohkossa Pullistuksen kanssa pelasi mm. Södertelje, joka sai hopeaa Ruotsin mestaruusturnauksessa. Lopputuloksissa sen oli tyytyminen kumminkin kolmanteen sijaan. Toisen alkulohkon voittanut, Ruotsin parhaimmistoon kuuluva joukkue Sollentuna asettui poikiamme vastaan loppuottelussa. - Me voitimme tämänkin joukkueen. Emme hävinneet koko turnauksessa yhdellekään joukkueelle. Kyseessä oli erittäin suuri turnaus, joka on nyt pelattu jo 29 kertaa. Ensi vuonna on juhlaturnaus, mihin saimme jo kutsun, iloitsi poikien valmentaja Aki Grekula.
Jani Niskakangas paras, joukkueelle fair play -pokaali
Palkintojen jaossa Pullistuksen joukkueelle sateli monenlaista tunnustusta. - Saimme pokaalin turnauksen voitosta. Lisäksi saimme älyttömän ison fair play –pokaalin, siis reilun pelin palkinnon. Tämä oli aika suuri tunnustus, kun kyseisen pokaalin sai vain yksi joukkue koko turnauksessa. Joukkueita oli kuitenkin aika paljon, koska jo pelkästään sarjoja on 7-21 -vuotiaisiin, Grekula valotti.
Lisäksi Jani Niskakangas palkittiin turnauksen parhaana pelaajana. Palkinto oli merkittävä, sillä sen jakoi Anders Kristianson. Hän oli Ruotsin miesten maajoukkueen päävalmentaja vuonna 1989, kun joukkue voitti EM-hopeaa. Nykyään hän on valmentaa ammatikseen Kreikassa.
1-sarjaan ensi kaudella?
Aki Grekula kertoi, että joukkue on jo kasassa tulevaan kauteen, jolla voisi pelata 1-sarjaa. - Olemme anoneet sitä paikkaa. Tällä hetkellä odottelemme lentopalloliiton siunausta anomukselle.
Joukkue on melko nuori. Kuortaneelta tuli Janin lisäksi kolme uutta kaveria. Kaikkiaan joukkueessa on nyt 14 pelaajaa ja lähes kaikki pelaajat ovat 18-vuotiaita. Tavoitteita ei sen kummemmin ole vielä mietitty. - Pari viikkoa sitten joukkue oli ensimmäisen kerran kasassa, minusta joukkue vaikutti hyvältä. Kesällä pelaamme paljon harjoitusotteluita. Tarkoituksena olisi järjestää yksi turnaus Saarijärvellä, Grekula kertoi.
Ennen kauden alkua pelataan Suomen Cup, johon Pullistus aikoo osallistua. Ensimmäisellä kierroksella on vastassa liigajoukkue. Ottelu pelataan alemman sarjan joukkueen kotikentällä. Eli voisimme saada Saarijärvelle jonkin liigajoukkueen.
Arto Hyytiäinen
Hiihtoladuilta pelikentille >> Jani Niskakangas niittää mainetta Kuortaneella >> | |
|